Resultat för lydnadsprov 19/2 och 5/5 2012

Alla resultat kommer fr o m våren 2012 att endast publiceras på vår hemsida www.stromsundsbk.se 

// Maria


Resultat Lydnadsprov 8 oktober

En tävlingsdag när vi får dela ut 1:a-prisrosetter är en lyckad dag och ännu bättre är det att få dela ut Lp-rosetter och idag blev det till och med två :o)

Domare: Lisbeth Bryne.

Klass I
1. Åsa Johansson & Lanjelins Country Boy, Strömsunds BK, 170 poäng, 1:a pris > Lp I.
2. Inger Sundin & Hoffaortens Bibos, Sollefteå BK, 133.5 poäng, 3:e pris.
3. Åsa Pålsson & Kiosan's Phoenix, Strömsunds BK, 68 poäng, o pris.

Klass II
1. Lina Westman & Sockersmulans Bison, Sollefteå BK, 142 poäng, 2:a pris.

Klass III
1. Lena Oskarsson & Tjejernas Qalle, Östersunds BHK, 262 poäng, 1:a pris > Lp III.
2. Roland Häggblad & Meet Myown Sherwood Ranger, Brunflo BHK, 216.5 poäng, 3:e pris.

Klass ELIT
1. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius, Strömsunds BK, 269 poäng, 1:a pris.
2. Roland Häggblad & Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 256.5 poäng, 1:a pris.
3. Helena Forsström Larsson & Midimys Menorca, Sollefteå BK, 247 poäng, 2:a pris.

Med detta vill Strömsunds BK tacka alla tävlande, domare och funktionärer för 2011 och hälsar alla välkomna åter2012. Vårt första lydnadsprov för året är 18 februari i Strömsunds Ridhus.



Missade resultat...

Av olika anledningar har resultaten från lydnadsprovet 13 augusti inte förts in här på bloggen. Men bättre sent än aldrig, eller...?

Domare: Janne Holmberg

Klass I
1. Åsa Johansson & Lanjelins Country Boy, Strömsunds BK, 146.5 poäng, 2:a pris.
2. Kari Festin & Skogsbygdens Märta Hotmodel, Brunflo BHK, 135.5 poäng, 3:e pris.

Klass II
1. Anna-Lena Östlund & Höghedens Mångkunnige Mysak, Strömsunds BK, 179 poäng, 1:a pris.
2. Gunilla Malmqvist & Sävikens Bozz af Nema, Strömsunds BK, 177.5 poäng, 1:a pris.
3. Sofie Post Sjöberg & Leo, Knivsta HU, 134.5 poäng, 3:e pris.

Klass III
1. Roland Häggblad & Meet Myown Sherwood Ranger, Brunflo BHK, 239 poäng, 2:a pris.

Klass ELIT
1. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius, Strömsunds BK, 300 poäng, 1:a pris.
2. Helena Forsström Larsson & Midimys Menorca, Sollefteå BK, 244.5 poäng, 2:a pris.
3. Roland Häggblad & Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 227.5 poäng, 2:a pris.

Sådärja, nu var de på plats ;o)



Resultat 10/9

Resultaten från lydnadsprovet 10/9. Domare var Arne Näsholm.

Klass I
1. Inger Sundin & Hoffaortens Bibos, Sollefteå BK, 157.5 poäng, 2:a pris.
2. Åsa Pålsson & Kiosan's Phoenix, Strömsund BK, 117 poäng, 3:e pris.

Klass II
1. Birgitta Orrvik Olsson & Kabos Willy Warlock, Brunflo BHK, 139,5 poäng, 3:e pris.
2. Tomas Nordlund & Blocky Bulldog Smilla, Åre BHK, 110,5 poäng, 3:e pris.

Klass III
1. Harriet Bok & Ledarhundens Bellman (Bira), Strömsund BK, 268,5 poäng, 1:a pris.
2. Lena Oscarsson & Tjejernas Qalle, Östersund BHK, 267 poäng, 1:a pris.
3. Roland Häggblad & Meet Myown Sherwood Ranger(Arn), Brunflo BHK, 182 poäng, 0 pris.

Klass elit
1. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius (Bruno), Strömsunds BK, 276 poäng. 1:a pris.
2. Roland Häggblad & Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 209 poäng, 3:e pris.
3. Tomas Nordlund & Blocky Bulldog Skip of Bullhead, Åre BHK, 178 poäng, 0 pris.

Nästa lydnadsprov hos oss är 8/10 och då är alla välkomna igen!





Lydnadsresultat 20/2 2011

Av 20 anmälda kom 12 till start... och så här gick det för dem, dömde gjorde Lisbeth Bryne.
(bilder på några 1:a-pristagare kommer när jag laddat batterierna i mobilen så jag kan tanka ner dem)

Klass I
1. Malin Bydén och Tjejernas Rut, Östersunds BHK, 170 poäng, 1:a pris.
2. Berit Pålsson och Örjagårdens Sixten, Östersunds BHK, 157 poäng, 2:a pris.
3. Elsa Brahm och Vallgårdens Call Me Cocos, Knivsta BK, 154 poäng, 2:a pris.

Klass II
1. Kristina Karlsson och Amira, Östhammar BK, 173.5 poäng, 1:a pris.
2. Åsa Löfberg och Örjagårdens Frost, Brunflo BHK, 164 poäng, 1:a pris.
3. Roland Häggblad och Meet Myown Sherwood Ranger (Arn), Brunflo BHK, 154.5 poäng, 2:a pris.

Klass III
1. Ulrika Andreasson och Ledarhundens Beck (Zingo), Östersunds BHK, 271 poäng, 1:a pris.
2. Lena Olofsson och Allaballatassens Vintersaga (Saga), Vilhelmina BK, 266 poäng, 1:a pris.
3. Rose-Marie Mattsson och Sockersmulans Argo, Vilhelmina BK, 253.5 poäng, 2:a pris.

Klass elit
1. Åsa Johansson och Lanjelins Mercurius (Bruno), Strömsunds BK, 302 poäng, 1:a pris.
2. Lena Forsström-Larsson och Midimys Menorca (Mocca), Sollefteå BK, 271.5 poäng, 1:a pris.
3. Roland Häggblad och Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 219 poäng, 3:e pris.

Nästa gång vi har lydnadsprov, 7 maj, hoppas jag att snön är borta och att det är så varmt att vi kan vara ute, gärna på en nyklippt och fin gräsmatta - är opptimist av födsel och ohejdad vana ;o) 

Välkomna då allesammans! // Maria Ragnarsson

Resultat 30 oktober

Årets blötaste och ruggigaste tävlingsdag, i alla fall vad det gäller vädret :o(  Tur att alla tävlande var på bra humör så att det var något som värmde :o)

Här kommer resultaten och domare var Lisbet Bryne.

Lkl I
1. Heléne Gustafsson & Kafati's Rio Caliente, Sollefteå BK, 170.5 poäng, 1:a pris.
2. Anneli Jeppsson &Irish Tullamore Halmaska, Brunflo BHK, 132.5 poäng, 3:e pris.
3. Anne Lagerström & Unixu's Chalmer, Brunflo BHK, 131.5 poäng, 3:e pris.
4. Lotta Könberg & Lita Till Nikita, Östersunds BHK, 124 poäng, 3:e pris.
5. Hanna Johansson & Patopojan Tähti, Brunflo BHK, 116.5 poäng, 3:e pris.
6. Hanna Könberg & Lita Till Nu Ni, Östersunds BHK, 102.5 poäng, 3:e pris.

Lkl II
1. Roland Häggblad & Meet Myown Sherwood Ranger, Brunflo BHK, 191.5 poäng, 2:a pris.
2. Anna Almroth & Somolli's Starlight, Vilhelmina BHK, 123,5 poäng, 3:e pris.
3. Gunilla Malmqvist & Särvikens Bozz af Nema, Strömsunds BK, 98 poäng, o pris.

Lkl III
1. Christine Häggström & Streamlight's Pearl Abbe, Strängnäs BK, 194.5 poäng, 2:a pris.
2. Ulrika Andreasson & Ledarhundens Beck, Östersunds BHK, 164.5 poäng, 3:e pris.
3. Hanna Johansson & Vitötollarns Diza, Brunflo BHK, 156 poäng, 3:e pris.

Lkl elit
1.Camilla Kjellström & Sunnangårdens Ruff, Åre BHK, 298 poäng, 1:a pris.
2. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius, Strömsunds BK, 281 poäng, 1:a pris.
3. Lena Eriksson & Ängsvallarens Sky, Åre BHK, 229 poäng, 2:a pris.
4. Rolands Häggblad & Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 191.5poäng, 2:a pris.

Därmed var det slut på årets tävlingssäsong och vi tackar alla tävlande, domare och funktionärer för 2010.

Nästa lydandsprov kommer att vara i Strömsunds ridhus lördag 19 februari med Lisbeth Bryne som domare.

Välkomna då allesammans!



Resultat 18 september

Domare för dagen var Åsa Löfberg.

Lkl I
1. Anders Tjäder & Krokasmedens Jaffer, Östersunds BK, 178.5 poäng, 1:a pris
2. Kristiina Eriksson & Black Zone's Great Spirit (Pärla), Botkyrka BK, 174 poäng, 1:a pris
3. Harriet Svensson & Besures Love Me (Irga), Strömsunds BK, 144.5 poäng, 2:a pris
4. Ulla Hallström & Truxelius Uma, Östersunds BK, 120 poäng, 3:e pris
5. Ki Olsson & Lanjelins Crasch Boom Bang (Roxie), Strömsunds BK, 119.5 poäng, 3:e pris



   foto: Anders Tjäder
Jaffer och...


  foto: Anders Eriksson?
...Pärla med sina allra första Lkl-rosetter.


Lkl II
1. Ann-Katrin Heidenvall & Hi-Design's Special Magic (Eddie), Brunflo BK, 98.5 poäng, 0 pris

Lkl III
1. Kerstin Näsmark & Cefeus Jakita, Strömsunds BK, 271 poäng, 1:a pris

Lkl elit
1. Susanne Axberg & Cefeus King Creole (Elvis), Åsele BK, 280.5 poäng, 1:a pris
2. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius (Bruno), Strömsunds BK, 262 poäng, 1:a pris



 
Bruno och Jakita fick också 1 pris-rosetter, men i Lkl elit respektive Lkl III.    foto: M Ragnarsson


Nästa lydnasprov är 30 oktober och eventuellt är vi då i ridhuset.

// Maria


Lydnadsprov 22 maj 2010

Sent om sider kommer här resultaten från lydnadsprovet 22 maj. Domare var Lisbeth Bryne.

Lkl I

1. Harriet Svensson & Besure's Love Me, Strömsunds BK, 162p, 1:a pris
2. Sofie Heidenvall & Tassemarkens Grymma, Brunflo BK, 118p, 3:e pris
3. Jenny Persson & Jackdow's Faboulus Frode, Brunflo BK, 112,5p, 3:e pris

Lkl III

1. Kerstin Näsmark & Cefeus Jakita, Strömsunds BK, 264p, 1:a pris
2. Sol Sefastsson & Tjejernas Qessie, Östersunds BK, 180p, 0 pris

Lkl elit

1. Antti Salminen & Tjejernas Qaisa, Edsbyn BK, 306.5p, 1:a pris



Antti och Qaisa är nöjd med sin debut i elit-klass.

Lydnadsprov 20 februari

Många nya ansikten och flera "gamla" bekanta träffade vi i Strömsunds ridhus i dag och här kommer resultaten från åreta premiär:

Lkl I
1. Patrik Lundblad & Quais Jawa, Storuman BHK, 180p, 1:a pris
2. Ulrika Fredin & Hummelviksgårdens Elskade Flizan, Östersund BHK, 173.5p, 1:a pris 
2. Jenny Persson & Jackdow's Fabulous Frode, Brunflo BHK, 173.5p, 1:a pris
4. Jessica Näsström & Afrodite, Östersund BHK, 171p, 1:a pris
5. Helen Brodin & Basic BlueAll Sparks, Östersund BHK, 129p, 3:e pris
6. Ulrika Hultberg & Keeponix Chaos, Föllninge/Krokom BK
7. Camilla Dahlberg & Malpaso's Timber of Los Suenos, Östersund BHK, 98.5p, 0 pris

Lkl II
1. Anna-Karin Johansson & Colas Fredrik, Åre BHK, 173p, 1:a pris
2. Lena Oskarsson & Tjejernas Qalle, Östersund BHK, 152.5p, 2:a pris
3. Lena Olofsson & Allabassatassens Vintersaga, Vilhelmina BK, 145.5p, 2:a pris
4. Jenny Eliasson & Barvatorps Cayenne, Brunflo BHK, 134p, 3:e pris
5. Maria B Wiktorsson & Twister des plaines du Minervios, Östersund BHK, 109p, 3:e pris
6. Susanne Isaksson & Wanda, Svensk Hundungdom, 70p, 0 pris

Lkl III
1. Catrine Leffler & Hummelviksgårdens Duck Hunting Ozzy, Östersund BHK

Lkl elit
1. Camilla Kjellström & Sunnangårdens Ruff, Åre BHK, 271p 1:a pris > SLCh och NLCh
2. Lena Eriksson & Oz Way's Hedvig, Åre BHK, 246.5p 2:a pris

Tack alla tävlande för denna gång och välkomna åter!


Lydnad 7/11 2009

Resultat från lydnadsprov 7 november 2009 i Strömsunds ridhus:

Klass I 
1. Maria B Wiktorsson o Twister des Plaines du Minervois, Östersund BHK, 165,5p 1:a pris
2. Boel Ivarsson o Saga, Östersund BHK, 166,5p 1:a pris
3. Tomas Nordlund o Blocky Bulldog Smilla, Kind BK, 165 1:a pris
4. Shirley-Anne Reed o Conovers Wild Cherry, Östersund BHK, 159p 2:a pris

Klass II
1. Anna-Karin Johansson o Colas Fredrik, Åre BHK, 174,5p 1:a pris
2. Lena Olofsson o Allabassaassens Vintersaga, Vilhelmina BHK, 152,5p 2:a pris
3. Lena Oskarsson o Tjejernas Qalle, Östrersund BHK, 143,5p 2:a pris

Klass III
1. Susanne Axberg o Cefeus King Creole, Åsele BHK, 213p 3:e pris
2. Christine Häggström o Streamlight´s Pearl Abbe, Strängnäs BHK, 211,5p 3:e pris

Klass elit
1. Tomas Nordlund o Blocky Bulldog Skip of Bullhead, Kind BK, 197,5p 3:e pris

Domare: Lisbeth Bryne

Lydnadsprov 19 september.

Här kommer resultaten från lydnadsprovet 2009-09-10.

Lkl I
1. Birgitta Orrvik Olsson & Kabos Willy Warlock, Umeå BHK, 165p, 1:a pris.
2. Linda Lindström & Inassicas Sea Holly, Sveriges Hundungdom, 161,5p, 1:a pris.
3. Maria B Wiktorsson & Twister des Plaines du Minervois, Östersunds BHK, 158,5p, 2:a pris.
4. Susanne Isaksson & Wanda, Sveriges Hundungdom, 156p, 2:a pris.
5. Jenny Persson & Cremecastles Victory Tilly, Brunflo BHK, 139p, 3:e pris.
6. Kari Festin & Skogsbygdens Märta Hotmodel, Brunflo BHK, 120,5p, 3:e pris
7. Anna Näsmark & Fångsjöbergets Fanj, Strömsunds BK, 94p, 0 pris.

Lkl II
1. Christine Häggström & Stremlights Pearl Abbe, Strängnäs BK, 176,5p, 1:a pris = Lp II
2. Cecilia Lundgren & Ballyglass Eire, Vilhelmina BK, 154p, 2:a pris.
3. Anna Almroth & Somollis Starlight, Vilhelmina BK, 122p, 3:e pris.

Lkl III
1. Kerstin Näsmark & Cefeus Jakita, Strömsunds BK, 212,5p, 3:e pris.

Lkl elit
1. Lena Eriksson, Oz Way´s Hedvig, Åre BHK, 269,5p, 1:a pris.


Tänkte ta bilder på 1:a-pristagarna men de hade alla åkt när jag kom ihåg det...


... så i stället kommer här en bild på några som inte nådde ända fram denna gång.





Lydnadsprov 22/8

Resultat från lydnadsprov 2009-08-22

Lkl I
1. Emma Petrusson och Sockersmuland Bozza, Brunflo BHK, 187 poäng, 1:a pris = LP.
2. Karina Hansson och Sockersmulans Amber, Vilhelmina BK,  184,5 poäng, 1:a pris.
3. Lena Oskarsson och Tjejernas Qalle, Östersunds BHK, 183,5 poäng, 1:a pris.
4. Tomas Nordlund och Blocky Bulldog Smilla, Kind BK, 178 poäng, 1:a pris.
5. Helene Nordlander och Hummelviksgårdens Gallax Gibson, Umeå BK, 135 poäng, 3:e pris.
6. Jenny Persson och Cremecastles Victory Tilly, Brunflo BHK, 112,5 poäng, 3:e pris.

Lkl II
1. Solveig Sefastsson och Tjejernas Qessie, Östersunds BHK, 148 poäng, 2:a pris.
2. Karina Hansson och Kvarntorpets Furia, Vilhelmina BK, 142,5 poäng, 2:a pris.

Lkl III
1. Kerstin Näsmark och Cefeus Jakita, Strömsunds BK, 193,5 poäng, 3:e pris.

Lkl elit
1. Lena Eriksson och Oz Way´s Hedvig, Åre BHK, 262,5 poäng, 1:a pris.
2. Åsa Johansson och Lanjelins Summer Passion, Strömsunds BK, 186 poäng, 0 pris.


Samtliga 1:a pristagare


Emma Petrusson Och Lp I Sockersmulans Bozza.

Nästa lydnadsprov är 19 september.

Söndag 28 juni...

... var det lydnadsprov på klubben och här är resultaten:

Lkl I
1. Karina Hansson o Kvaarntorpets Furia, Vilhelmina BK, 181,5p, 1:a.
2. Göran Heidenvall o Hi-Design Special Magic, Brunflo BHK, 170,5p, 1:a
3. Ki Olsson o Lanjelins Crasch Boom Bang, Strömsunds BK, 127p, 3:e.

Lkl III
1. Kerstin Näsmark o Cefeus Jakita, Strömsunds BK, 238,5p, 2:a.

Lkl elit
1. Anders Tjäder o Rafael, Östersunda BHK, 293,5p, 1:a = SLCH
2. Camilla Kjellström o Sunnangårdens Ruff, Åre BK, 276p, 1:a.
3. Åsa Johansson o Lanjelins Summer Passion, Strömsunds BK, 171p, 3:e.


Här ska ni få lite bilder eftersom det för ovanlighets skull var någon som kom ihåg att ta med sig en kamera.



När klockan var 10:00 så hade denna hund titlarna LpI, LpII och LpIII, när klockan var 11:30 så kunde han även tituleras SLCh Rafael efter en tjusig uppvisning som resulterade i 293,5 poäng. Här är "Beppe"  (som är en briard) tillsammans med stolta husse Anders Östersund BHK. JÄTTEGRATTIS!



Ytterligare 3 1:a pris delades ut - Karin & Furia Åsele BK Lkl I, Camilla & Ruff Åre BK Lkl elit och Göran & Eddie Brunflo BHK Lkl I. GRATTIS allesamman!



Domarens favoriter blev denna gång Åsa & Saga i Lkl III-elit och Ki & Roxy i Lkl I-II, båda Strömsunds BK. GRATTIS!
foto: Erika Espwall



Nästa gång det är tävling hos oss blir den 9 augusti och då är det Agility.
Nästa lydnadsprov blir den 22 augusti.

// Maria



 


RSS 2.0