Aktiviteter i november

Nu tar vi i HUS-Strömsund BK lite välbehövlig vintervila, men till våren blir det kurser igen. Under tiden finns det lite annat att syssla med i närheten:

5/11 Inofficiell utställning på Frösön http://www.jhkk.se/

17/11 Föreläsning med Eva Bodfält http://www.obhk.com/news/691.php?nid=13

19-20/11 Tävlingslydnadskurs med Eva Bodfält http://www.obhk.com/news/651.php?nid=13 

19-20/11 Officiell utställning på Frösön SSRK-J/H http://www.ssrk-jh.se/

24/11 Medlemsmöte och adventsfika i klubbstugan i Ulriksfors, 19:00. Välkomna!

26/11 Officiell utställning i Ammer http://www.alghundklubben.com/jamtlandharjedalen/utstallning/inbjudan_ammer2011.pdf

Har ni fler tips så maila stromsundsbk@hotmail.com

// Maria

Resultat Lydnadsprov 8 oktober

En tävlingsdag när vi får dela ut 1:a-prisrosetter är en lyckad dag och ännu bättre är det att få dela ut Lp-rosetter och idag blev det till och med två :o)

Domare: Lisbeth Bryne.

Klass I
1. Åsa Johansson & Lanjelins Country Boy, Strömsunds BK, 170 poäng, 1:a pris > Lp I.
2. Inger Sundin & Hoffaortens Bibos, Sollefteå BK, 133.5 poäng, 3:e pris.
3. Åsa Pålsson & Kiosan's Phoenix, Strömsunds BK, 68 poäng, o pris.

Klass II
1. Lina Westman & Sockersmulans Bison, Sollefteå BK, 142 poäng, 2:a pris.

Klass III
1. Lena Oskarsson & Tjejernas Qalle, Östersunds BHK, 262 poäng, 1:a pris > Lp III.
2. Roland Häggblad & Meet Myown Sherwood Ranger, Brunflo BHK, 216.5 poäng, 3:e pris.

Klass ELIT
1. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius, Strömsunds BK, 269 poäng, 1:a pris.
2. Roland Häggblad & Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 256.5 poäng, 1:a pris.
3. Helena Forsström Larsson & Midimys Menorca, Sollefteå BK, 247 poäng, 2:a pris.

Med detta vill Strömsunds BK tacka alla tävlande, domare och funktionärer för 2011 och hälsar alla välkomna åter2012. Vårt första lydnadsprov för året är 18 februari i Strömsunds Ridhus.



Missade resultat...

Av olika anledningar har resultaten från lydnadsprovet 13 augusti inte förts in här på bloggen. Men bättre sent än aldrig, eller...?

Domare: Janne Holmberg

Klass I
1. Åsa Johansson & Lanjelins Country Boy, Strömsunds BK, 146.5 poäng, 2:a pris.
2. Kari Festin & Skogsbygdens Märta Hotmodel, Brunflo BHK, 135.5 poäng, 3:e pris.

Klass II
1. Anna-Lena Östlund & Höghedens Mångkunnige Mysak, Strömsunds BK, 179 poäng, 1:a pris.
2. Gunilla Malmqvist & Sävikens Bozz af Nema, Strömsunds BK, 177.5 poäng, 1:a pris.
3. Sofie Post Sjöberg & Leo, Knivsta HU, 134.5 poäng, 3:e pris.

Klass III
1. Roland Häggblad & Meet Myown Sherwood Ranger, Brunflo BHK, 239 poäng, 2:a pris.

Klass ELIT
1. Åsa Johansson & Lanjelins Mercurius, Strömsunds BK, 300 poäng, 1:a pris.
2. Helena Forsström Larsson & Midimys Menorca, Sollefteå BK, 244.5 poäng, 2:a pris.
3. Roland Häggblad & Tattarbackens Vackra, Brunflo BHK, 227.5 poäng, 2:a pris.

Sådärja, nu var de på plats ;o)



RSS 2.0